Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı

Sporun Başkenti Trabzon

Anadolu’nun en eski ticaret ve liman kentlerinden biri olan Trabzon, doğal güzellikleri ile romanlara, şiirlere ve türkülere ilham kaynağı olmuştur. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin bu üretken kenti tarihinin her döneminde sporun zirvesinde yer almıştır. Futbolda kazandığı sayısız kupalarla Anadolu’nun sesi olmuştur. Trabzon ayını zamanda bireysel sporlarda da Türkiye genelinde ve dünya çapında sayısız başarılara imza atan isimleri yetiştirmiştir.
23 – 30 Temmuz 2011 tarihleri arasında Türkiye’de olimpiyat sıfatında bir ilk özelliğini taşıyan Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Trabzon kenti 2013 yılının Haziran ayında da Türkiye’nin yedi şehri ile birlikte 2013 FIFA U20 Dünya Kupasına ev sahipliği yapan şehirlerden birisi olmuştur. Spor ateşinin hiç sönmediği, sporun zirve kenti ve başkenti olan Trabzon “Jimnastia” sembol ismiyle tanınmış olan ‘Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’nda da yaklaşık 10 bin kişiyi ağırlamıştır.
Türkiye 2024 yılında yapılacak olan Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapmak için aday ülke oldu. Bu hakkın kazanılması durumunda şampiyona maçlarının oynanacağı illerden bir tanesi de Trabzon olacak.
1981 yılında ilk kez düzenlenen Trabzon Maratonu 1988’de ulusal ve 1989 yılından itibaren de uluslararası yarı maraton olarak koşulmaya başlamış ve her yıl yurt içi ve yurt dışından yüzlerce sporcunun katılımıyla ülkemizin spor takviminde önemli bir yer almıştır. Spora verdiği değer ve yetiştirdiği sporcularla sürekli gündemde olan şehrimizin bu önemli organizasyonunda mücadele eden her yaştan erkek ve bayan katılımcılar, şehrimizde atletizme olan ilgiyi de arttırmaktadır. Maratonda yarışmak için şehrimize gelen yerli ve yabancı misafir sporcularımız ile ailelerine, bize yakışan bir misafirperverlikle şehrimizin tanıtımı ve spora verdiği önemi gösterip, bir gönül köprüsü oluşturmak, Trabzon’dan iyi anılar ve güzel dostluklarla ayrılmalarını sağlamak bizim gelenek ve göreneklerimizin bir sonucu olacaktır.
Yıllardır başarı ile tamamladığımız spor organizasyonlarında önemli olanın yarışlarda birinci olmaktan çok sporun kardeşliği ile gönüllerde birinci olmak olduğunu ifade ediyor tüm katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.